مدیر عامل خانه سینما اعلام کرد

در ابتدای سال 1399 حکم تعطیلی سامانه‌های نمایش آنلاین امضا شده بود

در ابتدای سال 1399 حکم تعطیلی سامانه‌های نمایش آنلاین امضا شده بود
شاهسواری می گوید : تجربه نشان داده اگر هم‌بستگی درون‌صنفی به شکلی واقعی و حقیقی و منجر به هدف باشد حتما به نتیجه می‌رسد،‌ مگر اینکه کسانی از درون خودتان مسبب از بین رفتن اتحاد شوند.

به گزارش پایگاه خبری هنر مانا، «همایش صنفی انجمن شرکت‌های نمایش ویدئوی آنلاین برگزار شد محمدمهدی عسگرپور، دبیر انجمن فصل مشترک دغدغه‌های مؤسسات عضو را چنین برشمرد: «مهم‌ترین موضوع در این مجموعه، تنظیم‌گیری و مقررات بود. این موضوع تقریبا مسئله تمام مؤسساتی بود که با آنان جلسه داشتیم و برای ما هم قابل فهم بود. پدیده‌ای وی‌او‌دی که اصلا دلیل تشکیل این انجمن هم بوده، به نسبت پدیده‌ای نوظهور است و به همین اعتبار در حوزه تنظیم‌گیری مقررات سردرگمی وجود دارد. نقشی که ساترا هم در این میان برعهده گرفته در ایجاد سردرگمی بیشتر، پررنگ بوده است.»
عسگرپور با اشاره به اینکه در این مدت با پیگیری‌های صورت گرفته انجمن شناسه ملی دریافت کرده است، یادآور شد: «ما راهی غیر از پیگیری مسائلی که محدوده فعالیت‌های وی‌او‌دی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، جز از طریق انجمن‌های صنفی نداریم. وضعیتی که پیش روی ماست در حوزه‌های مختلف وضعیت نگران‌کننده‌ای است. سابقه هم نشان داده، در چنین مواردی رفتارهای فردی عمدتا به نتیجه مناسب نمی‌رسد، شاید در کوتاه مدت به نفع برخی از اعضا باشد، اما در درازمدت تجربه ثابت کرده که به ضرر همین اعضا می‌شود. در این چند ماه دوستان هیئت مدیره و سه پلتفرم نمایشی مهم خیلی به انجمن کمک کردند تا فعالیت‌های خود را پیگیری کند. این باید تبدیل به همیاری جمعی‌تر شود.»
مدیرعامل نماوا: برخی مسئولان می‌خواهند بساط تولید و پخش محتوای داخلی خصوصی برچیده شود
محمدحسن شانه‌ساززاده مدیرعامل پلتفرم نماوا، در ابتدای سخنان خود گفت: «متأسفانه وقتی بخش خصوصی در کشور ما فعالیت می‌کند، برخی دست‌اندرکاران تلاش می‌کنند با تمامی قوا آن بخش خصوصی را از پا دربیاورند. با این رویکرد در رگولاتوری خود ما در تلکام که رگولاتور مستقل است و زیرمجموعه و کارمند رقیب‌مان هم نیست، کمی این مشکل را داریم. اما در عرصه وی‌او‌دی یک رگولاتور وابسته داریم و عزم‌شان را جزم کرده‌اند که هیچ محتوایی تولید نشود. الان تقریبا هیچ فیلم‌نامه‌ای از مرحله تأیید نمی‌گذرد و این‌ها می‌گویند اشتباه‌ شده و برخی فیلم‌نامه‌ها برای تولید رفته، حالا باید جلوی مشکل را بگیریم و فیلم‌نامه را تأیید نکنیم تا تولید نشود.»
شانه‌ساززاده تاکید کرد: «ما نیاز داریم که با هم متحد باشیم، باید فکری جدی کنیم. من به دوستان حاکمیتی عرض کردم، اگر می‌خواهید ما در این حوزه بمانیم، و اگر 80 درصد هم از ما راضی هستید آن 20 درصد را به آن 80 درصد ببخشید. به هر حال ما، بهتر از کانال‌های ماهواره‌ای یا چیزهایی از این دست هستیم. چرخه اقتصاد به سختی می‌چرخد. خواهش من این است که دست به دست هم دهیم و از این میدان، جان سالم به در ببریم. آن‌ها عزم‌شان را جزم کرده‌اند که بخش محتوای داخلی برچیده شود و حرف‌شان این است؛ یک وی‌او‌دی خوب، یک وی‌او‌دی خاموش و بدون محتواست.»
او سخنان خود را چنین ادامه داد: «در فرمایشات رهبری تاکید شده است که کار مردم را به دست مردم بسپاریم و حاکمیت و دولت با بخش خصوصی رقابت نکند؛ این در حالی است که پس از چند سال تلاشِ پلتفرم‌های خصوصی، صدا و سیما با بودجه دولتی به حمایت بسیار قوی از تلوبیون پرداخته و مرتبا هم در تلویزیون ملی تبلیغ این پلتفرم را می‌کند و یا دولت در ایام نوروز ترافیک این پلتفرم را رایگان می‌کند و به صورت بسیار آشکارا از محل جیب مردم و دولت خرج رقابت ناعادلانه با پلتفرم‌های خصوصی می‌کنند. این دیدگاه دوستان است که امیدوارم با انسجام‌مان و مذاکره با افراد صاحب نظر و عاقل حاکمیتی بتوانیم مشکل را حل کنیم.»
البته باید اقرار کنم اگر تاکنون پلتفرم‌های خصوصی زنده هستند به علت حمایت و دلگرمی گروهی از مسئولین و صاحب‌نظران آگاه و بی‌طرف بوده است. ما خودمان را سربازان اقتصادی و فرهنگی کشور می‌دانیم و به تمام اصول و قواعد صحیح، مکتوب و شرعی پای‌بند می‌دانیم؛ ولیکن با برخورهای سلیقه‌ای و جانب‌دارانه کاملا مخالف هستیم.»
مجوز هم نگرفتیم و با خشک کردن تولید، 11 ماه بعد نمی‌توانیم از خاک بلند شویم. امیدوارم با اتحاد و استقامت راهی برای آینده بازکنیم.»چ


مدیرعامل خانه سینما: تردید نکنید آنان که شک دارند فعالیت وی‌ا‌و‌دی‌ها به نفع منافع ملی است، جاسوس‌اند
منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما با اشاره به اینکه دریافت شناسه‌ی ملی انجمن اتفاق مهمی است، ادامه داد: «نکته‌ای که اهمیت زیادی دارد و در صحبت‌های آقای سرتیپی هم بود، موضوع افکار عمومی است. بخشی از افکار عمومی در درون بدنه‌ی فعال و خلاق و کارگزار و تکنسین این عرصه است. به نظر من یکی از وظایف انجمن صنفی تسهیل ایجاد روابط درون صنفی بین کارگزاران و خلاقان است.»
مدیرعامل خانه سینما گفت: «توجه و تمرکز بر بازار جدید امری اجتناب‌ناپذیر است. ممکن است تلویزیون و یا هر جایی دیگر سدی ایجاد کند، اما نمی‌تواند آن را به پایان برساند. غلظت در هر امری منجر به انسداد می‌شود و انسداد هم جز انفجار، پایانی ندارد. غلظت در ساترا یا هر چیز دیگری موجب انفجار می‌شود و من بر این باورم هنوز در کشور آنقدر عاقل هست که تمایلی به انفجار از میان فعالین عرصه فرهنگ و هنر نداشته باشند. نسبت و مناسبات انجمن سامانه‌های نمایش درخواستی با بدنه خلاقان و فیلم‌سازان از نظر من الان دچار اشکال است. ممکن است در پاسخ به صحبت من بگویید ما با این یا آن کار می‌کنیم، اما این باید به شکل گسترده و سازمانی انجام شود.»
او ادامه داد: «در ابتدای سال 1399 حکم تعطیلی سامانه‌های نمایش آنلاین امضا شد و اینطور نبود که بار اول‌مان باشد این ماجرا را می‌بینیم. ساترا اصلا بعد از این جریان به وجود آمد. در چنین شرایطی بود که مجموعه‌ای از کارزارها شکل گرفت تا برای مدت قابل توجهی سامانه‌ها توانستند مجوز بگیرند و تولیدات درجه یکی ساخته شود.» او از رشد کیفی تولیدات سامانه‌های نمایش درخواستی به مرور در سال‌های گذشته یاد کرد و گفت نباید ذات بازار نادیده انگاشته شود.
شاهسواری با آرزوی موفقیت برای اعضای صنف گفت: «نکته‌ای در صحبت‌های دوستان بود، مبنی بر اینکه اتحاد را بیشتر کنیم؛ تجربه نشان داده اگر هم‌بستگی درون‌صنفی به شکلی واقعی و حقیقی و منجر به هدف باشد حتما به نتیجه می‌رسد،‌ مگر اینکه کسانی از درون خودتان مسبب از بین رفتن اتحاد شوند.»
مدیرعامل خانه سینما با طرح پیشنهاد تولید فیلم‌های مستند و کوتاه در پلتفرم‌ها که هزینه کمتری نیز می‌برد و رویکرد پلتفرم‌ها به ساخت محصولات کم‌هزینه‌تر، از آنان خواست گروه همراهان و عائله خود را گسترده‌تر کنند و تاکید کرد: «یقین داشته باشید این گستردگی عائله و تولیدات حتما به نفع منافع ملی است. هرکسی تردید کند که این بازار بزرگ به نفع منافع ملی کشور است،‌ شک نکنید که جاسوس است. هرکسی که مانع گسترش این بازار باشد، جاسوس است زیرا اقتدار فرهنگی کشور از مسیر محصولات فرهنگی و هنری که در جهان امروز وی‌او‌دی‌ها و سامانه‌های نمایش آنلاین است، می‌گذرد. فضای مجازی تجسم این اقتدار است و شما مانع ورود این جاسوس‌ها هستید.»
مشترک فعالیت با شرکت‌های وی‌او‌دی، از عرصه‌های تازه‌ای که می‌توان در جریان این همکاری مشترک شکل بگیرد سخن گفت.

 


لینک کوتاه http://www.honaremana.ir/news/181897
دیدگاه‌ها
در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.